top of page
  • Yazarın fotoğrafıElif Karamehmet

Yatırım YöntemleriGayrimenkul yatırım araçları nasıl seçilmelidir?


Konut yatırımları, imarlı arsa yatırımları veya ticari yapı yatırımları hem yatırım yapacak kişiye hem de yatırımın ödeme biçimine göre belirlenir. Dükkan ya da işletme gibi yatırımlarda şayet kişi kendi kullanacak ise kira ödemek yerine konut kredisi sistemiyle kredi taksitlerini ödeyerek daha kolay şekilde yatırım yapabilir. Ya da konut ya da işyeri yatırımlarında direkt kiraya vererek kredinin ödenmesi sağlanabilir.


Emlakta nereye yatırım yapmalı konusunda, dikkat edilmesi gereken faktörler bulunuyor. Özellikle konut yatırımlarında önemli hususlar bulunuyor. Öncelikle yatırım amacı belirlenmelidir. Kullanım için ya da kiraya vermek için alınacağı belirlenmelidir. Finansman, fiyat, hangi ödeme yöntemiyle satın alınacağı gibi konular iyi analiz edilmelidir.


Şayet konut alımı tamamen yatırım amaçlıysa, projeden satın almak daha avantajlıdır. Yani proje henüz başlamadan, inşaat tamamlanmadan önce satın almak büyük avantaj elde etmeyi sağlar. Bu tür yatırımlarda da inşaat firmasının güvenilir olması en önemli etkendir. Kişiye özel ödeme sistemlerinden ve konut kredisi kampanyalarından yararlanarak size en çok avantaj sağlayacak ödeme şeklini seçebilirsiniz.


Konut yatırımlarında en yüksek kâr


Emlakta nereye yatırım yapmalı konusunda, topraktan alınan konutlarda %50- %60 oranında bazen daha fazla kâr sağlanabiliyor. Projeden satın alınan konutlarda fiyatlar çok daha uygundur. Örneğin konutun yarı fiyatını satın aldığınızda diğer yarısını tapu tesliminde şeklinde bir ödeme planı seçilirse iki kattan daha fazla kâr elde edilebilir.


Tamamlanmamış projelerde örneğin 100 bin TL’ye alınan konut, inşaat tamamlandıktan sonra 200 bin TL’ye satılır. İlk satışlardan sonra yani tapunuzu aldıktan sonra 250 bin TL’ye kadar satarak %60 üzerinde kâr sağlayabilirsiniz.


Fırsatlarla dolu Vista dünyasıyla ilgili bilgi almak için projeler sayfamızı ziyaret edin.12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page